Черният дроб се смята за най-сложен и метаболитно действащ орган на човешкото тяло. Той има свойството да се възстановява и е способен да се възстанови дори когато е загубен до 70% от общата си маса.
Здравният черен дроб има достатъчно голям капацитет, той може да функционира достатъчно за организма, дори при отстраняване на 70%.
Чернодробната трансплантация означава поставяне на донорния орган в положение на отстранения черен дроб на пациента. По отношение на интензивността на труда, техническата сложност и травматизацията, хирургичното лечение на черния дроб правилно се счита за най-сложната хирургическа интервенция на коремните органи и изисква специални условия и умения.
Чуждестранен пациент може да получи донорски орган (дял от черния дроб от жив донор) само от свързан донор.
Донорът трябва да има съвместимост с кръвната група и тъканна съвместимост с реципиента. След операцията по трансплантация черният дроб се регенерира в продължение на няколко месеца до първоначалния си размер.
След трансплантацията на черен дроб, донорът се освобождава от клиниката в продължение на 6-7 дни, а получателят се освобождава след 15-20 дни.
1. Преди извършването на чернодробна трансплантация получателят и донорът преминават през различни диагностични процедури. В случай, че трансплантацията ще се извърши от жив донор, половината от черния дроб на донора се дава на получателя. След трансплантацията донорът може да бъде освободен от клиниката за 6-7 дни. Получателят, като правило, се освобождава 15-20 дни след операцията.
2. В случай, че пациентът е диагностициран с чернодробно заболяване в краен етап, пациентът се оценява за възможността от чернодробна трансплантация. Тази оценка се извършва в клиниката в рамките на 2-3 дни. В резултат на това се определя методът на работа и рискови фактори. Данните от физическото изследване на реципиента, заедно с психическото състояние, се записват в досието на пациента.
3. Болести, за които се следи преди трансплантация: исхемична болест на сърцето, хронични заболявания и злокачествени неоплазми.
4. Получателите и донорите трябва да имат подобни тела / височина, така че черният дроб да съответства максимално на телесната маса на реципиента.
5. При избора на донор е много важно да се предотврати инфекцията на реципиента с някаква болест. Донорът трябва да бъде напълно здрави, тъй като реципиенти са в риск от инфекция с хепатит В и С, HIV и образуване на злокачествени новообразувания.
6. Донорът се оценява за чернодробна и бъбречна функция, рентгенография на гръдния кош и ЕКГ, кръвни тестове и тестове срещу възможни заболявания. Донорът се оценява от специалисти по кардиология, пулмология, психиатрия и гинекология (за жени).
7. Донорът е снабден с CT сканиране за определяне на обема на черния дроб.
Необходими условия за дарен дроб:
1. Съвместимостта на кръвните групи на реципиента и донора се определя съгласно таблицата по-долу:
2. Кандидатът за чернодробно донорство трябва да бъде роднина на пациента или на неговия съпруг до четвърта степен. Съответно:
Роднините на първа степен: майка, баща, дете роднини на втора степен: братя, сестри, баба, дядо, внук на трети роднини степен: чичо, леля на баща / майка, племенник (деца на брат или сестра) роднините на четвърта степен: Деца роднините на трета степен, Роднините на съпруга се оценяват по същия начин.
Съгласно законодателството на Република Турция, донорът и получателят са длъжни да предоставят официална документация, потвърждаваща връзката:
Оригиналите на тези документи трябва да бъдат преведени на турски от официално признат преводач; легализирани с апостил или легализирани и сертифицирани от турското посолство.